Nakupujte varno in udobno. Kot naš uporabnik imate vpogled tudi v status naročila. Postopek je enostaven, potrebujemo le vaš elektronski naslov in nekaj podatkov.
Registracija
Agrume lahko sadimo praktično celo leto, saj jih navadno sadimo v lonec. Z izjemo mediteranskega podnebja, kjer jih lahko zaradi primernih zimskih temperatur sadimo na prostem. V kontinentalnem podnebju Slovenije pa vse agrume gojimo kot posodovke, saj slabo prenašajo mraz.
Agrume v posodah pravilno zalivamo tako, da pustimo, da se zemlja med dvemi zalivanji osuši. To preprosto preverimo s prstnim poskusom zgornje plasti zemlje. Agrume nikoli ne puščamo stalno vlažne, saj se kaj hitro pojavi koreninska gniloba. Vse agrume zalivamo z mehko vodo (deževnica ali postana voda).
Agrumi za nemoten razvoj cvetnih brstov in kasneje plodov potrebujejo polno sončno lego (najmanj 5-6 ur sončne svetlobe dnevno).
Potrebe po osvetlitvi moramo upoštevati in zagotoviti tudi v zimišču, kjer jih prezimimo. Pogosta napaka je, da gojitelji v času prezimovaja prinesejo sadiko v pretemen prostor. Posledično lahko rastlina odvrže liste in plodove. Takšna rastlina se sicer spomladi obraste, vendar slabi v razvoju.
Agrume je priporočljivo prezimovati v neogrevanem svetlem prostoru pri temperaturi 10 -15 °C. Previdni moramo biti tudi, da ko agrume prenašamo na zimovanje, ne prihaja do velikih temperaturnih razlik med zunanjim in notranjim prostorom. Prevelike temperaturne razlike lahko, podobno kot pomanjkanje svetlobe, povzročajo odpadanje listov.
Agrumom v suhih prostorih ustreza pršenje, tudi pri tem uporabljamo mehko vodo. Agrumi potrebujejo ozračje z relativno zračno vlago med 50 in 60%. Stalna vlaga na listih preprečuje pojav škodljivcev, kot so pršice.
Posodovke v času vegetacije (v mesecu aprilu oz. maju) prenesemo na prosto, ko so povprečne temperature 10°C in več. Izberemo južno ali jugozahodno lego.
Slika 1: Prikaz sajenja agrumov
Citruse v loncih v mladosti piniciramo: krajšamo enoletne poganjke, da se sadika bolj grmasto obrašča. Plodovi agrumov rastejo na koncu poganjkov tako, da teh v bodoče ne prikrajšujemo več. Pri starejših rastlinah redčimo krošnjo, da dosežemo boljšo osvetlitev notranjosti krošnje in s tem več rodnih brstov. Obrezovanje je možno skozi vse letne čase, razen pozimi. Oblikujemo jih v najrazličnejše oblike.
Opis je pripravila: Anica Brinc, ing. kmetijstva